Ćwiczenia rozwijające zdolność wizualizowania celu

Podczas wizualizacji uaktywniamy wszystkie zmysły. Proste ćwiczenia, jakie zamieściłam poniżej będą wstępem do bardziej zaawansowanej pracy nad wizualizowaniem celu i świadomym wpływaniem na nasze podejście, podczas realizacji swoich marzeń.

Wybierz dogodne miejsce i przygotuj się

Ćwicząc wizualizację potrzebujesz spokoju dla skupienia. Znajdź odpowiednią chwilę i komfortowe miejsce, gdzie możesz się zrelaksować. Wyłącz komórkę, czy telewizor i pozwól sobie na kilka minut odprężenia... 

Niektórzy lubią słuchać muzyki podczas wizualizacji, uzupełniając w ten sposób przestrzeń do pracy. Na sam początek muzyka może być pomocna, jednak w późniejszych etapach warto pracować w ciszy. W milczeniu zaczynasz uważnie skupiać się na swoich myślach, a tym samym dźwiękach, jakie możesz wizualizować.

Źródło: www.shutterstock.com


Pamiętaj: nie musisz się spieszyć. To jest czas dla Ciebie. Pośpiech przyczyni się jedynie do nerwowych przygotowań i nieudanych prób. Wizualizacja to przyjemne zajęcie, zwłaszcza gdy wyobrażamy sobie pozytywne doświadczenia i sytuacje.

Usiądź wygodnie. Pamiętaj o oddechu. Wciągaj powietrze głęboko do płuc i wypuszczaj swobodnie – to dotlenia twój umysł i pozwala na efektywną pracę. Kiedy poczujesz się zrelaksowany/a można śmiało zasiąść do ćwiczeń…

Obrazy, dźwięki i odczucia

Na samym początku praktyki można pracować nad przywołaniem w pamięci zdarzeń z przeszłości: wygląd przedmiotów, miejsc lub osób, które już spotkaliśmy. Jeśli opanujemy możliwość odtwarzania tych obrazów, będziemy w stanie uzupełniać, kreować i kontrolować sytuacje w głowie, które są dla nas nowe, a które pragniemy osiągnąć ;)

Ćwicząc wizualizację rozpoczynałam od obserwowania naszych domowników, a dokładniej jednego z kotów. Przyglądam się mu uważnie, skupiając uwagę na tym, jak się rusza, jak pracują jego mięśnie, jak oddycha. By rozbudować moje doświadczenia zmysłowe pogłaskałam kota i wsłuchałam się jakie dźwięki wydaje.

Źródło: Prywatne zdjęcie


Potem przyszedł czas na wyobrażenie sobie tego zjawiska. Zamykam oczy i przywołuję wspomnienia, związane z zwierzęciem. Odtwarzam w głowie jego ruch w możliwie najdokładniejszy sposób. Przypominałam sobie dźwięki jakie wydawał, a jeśli byłam w stanie, przywołałam do pamięci również dotyk sierści.

Jeśli ćwiczenie z poruszającym się zwierzęciem wydaje Ci się trudne, spróbuj z przedmiotem, na przykład książką lub owocem. Oglądaj owoc dokładnie, skupiając się na szczegółach. Poczuj jaki jest w dotyku. Jaki ma kształt? Czy jest chropowaty, czy gładki? Miękki, czy twardy? Zapamiętaj również jego zapach, a jeśli masz ochotę spróbuj go ugryźć :). Potem odłóż owoc i zamknij oczy, próbując odtworzyć te wszystkie szczegóły w umyśle.
Im dokładniej go zapamiętasz, im więcej szczegółów będziesz w stanie sobie przypomnieć - tym lepiej. Dlaczego? Zapamiętywanie detali pozwoli ci na drobiazgowe odwzorowanie ważnych elementów, związanych z Twoim celem.

Jak często wykonywać ćwiczenia?

Zazwyczaj na początku widzimy tylko obraz, jednak dodając odczucia naszych wyobrażeń nadajemy mu większą siłę w naszym umyśle. Pamiętajcie, trening czyni mistrza. Warto ćwiczyć i nie zrażać się początkową „czarną dziurą” w naszej głowie. Stosując regularne ćwiczenia pobudzające wyobraźnię, które opisałam w tej notce, doskonalimy umiejętności wizualizacji.

Z doświadczenia wiem, że lepiej jest ćwiczyć po 5-10 minut dziennie, niż całą godzinę raz lub dwa razy w tygodniu. Jeśli po pewnym czasie poczujesz, że z łatwością wykonujesz to ćwiczenie, możesz zacząć wizualizować pomieszczenia, ludzi i sytuację, w których chcesz uczestniczyć. Stale podnoś sobie poprzeczkę, a zauważysz jak dużą odczuwasz satysfakcję z udanych prób. Rośnie entuzjazm i determinacja - chcemy działać, realizować plany, które ułożyliśmy sobie w głowie.

Czy to koniec?

Oczywiście, że nie! Wizualizacja, choć brzmi magicznie, nie jest różdżką pełną mocy, która wykona za ciebie wszystkie zdania. Takie ćwiczenia budują nasz stosunek do otaczającej rzeczywistości. Jesteśmy zmotywowani, zaangażowani i chętni do działania. Jeśli poczujesz, że zwizualizowany plan zaczyna nabierać realistycznych szczegółów, zapisz go koniecznie, uzupełniając informacjami, które pomogą Ci w wdrożeniu go w życie. Zobaczysz, że wraz z wykonywaniem kolejnych punktów planu, wizualizacja jaką sobie wyćwiczyłeś będzie się urzeczywistniać.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub sugestie, zapraszam do podzielenia się nimi w komentarzach :)

Powodzenia! 



Polecane wpisy

Brak komentarzy: