Rola wyobraźni i wizualizacji w osiąganiu celu

Wyobraź sobie że…


Czym jest wyobrażenie? Jest to zdolność do wywoływania i tworzenia pewnych obrazów w naszej głowie. Wyobraźnia działa swobodnie i nieprzerwanie w trakcie pracy naszego umysłu. Wyobrażamy sobie sytuacje, wspominamy oraz marzymy, tworząc obrazy rzeczywistości, w jakiej chcielibyśmy uczestniczyć lub uniknąć. Część osób myśli intensywniej słowami (werbalnie), część dźwiękami, inni zaś obrazami i ideami (niewerbalnie) - jednak wyobraźnia dotyczy nas wszystkich.

Nasze wyobrażenia na jakiś temat mają mniejszą lub większą intensywność, w zależności od natężenia zmysłów, które mają nierozłączny wpływ na to, co sobie wyobrażamy. Tym silniejsze wyobrażanie, im mocniej nacechujemy je naszymi emocjami, interpretacjami i doświadczeniami.



Co pobudza, wzmacnia i rozwija wyobraźnie?

  • Kreatywne zajęcia, takie jak rysowanie, malowanie, rzeźbienie,
  • Czytanie książek – rzecz jasna, chociaż zaniedbywana przez wielu ludzi ;)
  • Otoczenie w jakim przebywamy (ładne krajobrazy, ciekawe pomieszczenie),
  • Toczenie dyskusji na interesujące lub trudne tematy - to pobudza nasz umysł do pracy,
  • Regularna medytacja, odprężenie, dumanie nad swoimi myślami, swoboda,
  • Poszukiwanie nowych bodźców, otwartość na nowe doznania,

Wyobraźnia jest w pewnym sensie próbą przewidywania, tego, co mogłoby nastąpić, tuż po podjęciu decyzji, którą bierzemy pod uwagę. Rozpatrujemy opcje, rozwiązania, a potem przystępujemy do działania. Niestety, nie zawsze nasze wyobrażenie może przekładać się na rzeczywisty stan rzeczy. Z jednej strony, mimo pozytywnych aspektów, kojarzących się z wyobraźnią, kreujemy nasze wyobrażenia pod wpływem lęków, stereotypów i przeświadczeń. Dla odmiany z drugiej - jest to również imaginacja naszych pragnień.

No właśnie…pragnienia to wola, chęć osiągnięcia czegoś. W tym momencie, powoli zbliżamy się do bardzo wartościowego narzędzia, jakim jest wizualizacja.

Wizualizuj cel!


Choć nazwa dla niektórych może zabrzmieć magicznie, często wykorzystywana jest w różnych dziedzinach zawodowych. Czasem wypowiadana zamiennie z słowem wyobraźnia – „Wyobraź sobie że…” - tak również mógłby brzmieć wstęp do wizualizacji. Do wyobrażenia odnosimy się bardziej naturalnie. Sformułowanie „wyobrażenia” i „marzenia” są używane popularnie w książkach, mediach oraz wypowiedziach ludzi. 

Z wizualizacją jest nieco inaczej. Dla mnie jest to zaawansowana forma wyobraźni, ponieważ w wizualizacji, oprócz naturalnego kreowania obrazów w naszym umyśle pojawia się wola. Czysta chęć decydowania o naszej sytuacji i życiu. Jest to potrzeba osiągnięcia pewnego stanu psychicznego lub zrealizowania celu i zazwyczaj ma ona pozytywny charakter. 

Na samą wizualizację nie składa się tylko obraz. Wizualizując wpływasz na to, jak miałbyś się zachować w danej sytuacji, jaką decyzję podjąć. Wizualizacja to również próba odczucia czegoś innymi zmysłami, takimi jak dotyk, smak, węch czy też słuch. Dzięki temu, kształtujemy nasze nastawienie, wobec różnych okoliczności i czujemy większą motywację, w dążeniu do wytyczonego celu.

Według wielu doniesień wizualizacja pomaga wzbudzić naszą intuicję, drzemiące w nas siły, zasoby oraz instynkt, który pozwala na przyciąganie pozytywnych zdarzeń i sukcesów. Jednocześnie wizualizacja jest narzędziem nie tylko w wielu dziedzin zawodowych, ale również praktyk religijnych i kulturowych.

Decydując się na wizualizację, powinniśmy rozpocząć pracę nad wyobraźnią oraz chęcią przejęcia sterów nad naszym życiem, poprzez kreowanie obrazów, sytuacji i działań, jakie moglibyśmy podjąć.

Dlaczego to jest takie ważne?


Przykładowo: zacznij wizualizować swój sukces zawodowy pod szerokim kątem. Ścieżkę jaką odbyłeś, sytuacje, które były tego dowodem. Wizualizuj obrazy, zacznij stymulować uczucia oraz staraj się odczuć wszystkimi zmysłami, ten moment. Co czujesz? :)

W odpowiedzi najczęściej zaczynamy czuć satysfakcję i szansę na spełnienie naszego celu. Cieszymy się, że go zrealizowaliśmy (póki co w naszym umyśle ;). Tym samym nasze plany oraz sposób dążenia, w kierunku sukcesu, jaki chcemy osiągnąć staje się bardziej zdecydowany oraz nacechowany pozytywnymi emocjami. Jesteśmy otwarci na nowe perspektywy i chcemy podejmować wyzwania, a to owocuje działaniem. Działanie, to ruch do przodu, który przybliża nas jeszcze bardziej do sukcesu.


Mam nadzieję, że ta pierwsza notka wzbudziła waszą ciekawość. W następnej zamieszczę praktyczne metody i wskazówki dla osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z wizualizacją.


Polecane wpisy

5 komentarzy:

  1. Wizualizacja nie jest docenianą formą rozwoju. Ludzie traktują ją czasem jak "czary mary". Dla mnie wizualizacja jest jedną z form kontaktu z sobą, pragnieniami i podświadomością w stanie relaksu i rozluźnienia. Zrozumiałem to, kiedy jedna z nich się spełniła:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Moja ciekawość została bardzo wzbudzona :3 czuję, że się tutaj wiele nauczę :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Poruszyłaś bardzo ciekawy temat :) O wizualizacji prawie każdy słyszał, lecz niewiele osób pamięta o jej praktykowaniu. O tym, że jest ważna i działa, wiedzą z pewnością sportowcy. Nieraz można to zaobserwować, oglądając zawody. Sportowcy angażują w wizualizację nie tylko umysł, ale też ciało, przed startem odtwarzają ruchy, które mają wykonać w swojej konkurencji. Myślę, że można wizualizować w trakcie medytacji, lub bardziej ekspresyjnie, jak to robią sportowcy :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo fajnie, że notka się Wam podobała :) dziękuję za komentarze! Szykuję kolejną z praktycznymi ćwiczeniami.

    OdpowiedzUsuń
  5. Super! Żeby zrozumieć wizualizację praktyczne ćwiczenia są niezbędne. Czekam z niecierpliwością na kolejną notkę! :)

    OdpowiedzUsuń