Czego możemy nauczyć się od koni?

Pracuję w firmie doradczo-szkoleniowej, gdzie kultura organizacyjna jest na wysokim poziomie. W Akademii Rozwoju Kompetencji nawiązujemy relacje, których punktem wyjścia jest zaufanie, zrozumienie, empatia oraz możliwości swobodnego rozwoju. Jestem dumna z firmy w której pracuję, przede wszystkim dlatego, że przyświeca nam misja szerzenia idei zarządzania bez przymusu, poprzez motywacje i zaangażowanie ludzi - ale nie o tym dzisiaj.

Każdy, kto zajrzał na zakładkę „kim jestem” wie, że słynę z zamiłowania do zwierząt i natury. W codziennych czynnościach, a także w trakcie edukacji dawałam ujście kreatywnym inicjatywom na rzecz zwierząt, walki o ich prawa, rozwijaniu świadomości i empatii innych ludzi. Metamorfoza Myśli jest inspirowana efektem zmian, jakie zachodzą w naturze, a jakie mogą mieć odzwierciedlenie w rozwoju osobistym ludzi. Od zwierząt możemy nauczyć się więcej, niż moglibyśmy przypuszczać – wielu z nas o tym zapomina. W komercyjnym świecie zwierzę staje się rzeczą, zabawką, zachcianką, elementem produkcji masowej. 

Dziś, chcę podzielić się z wami wspaniałą wiadomością. Widząc informacje na temat projektu szkolenia, do jakiego miałam przygotować ofertę na stronie Akademii Rozwoju Kompetencji uśmiechnęłam się z niedowierzaniem.
Horse Assisted Education to innowacyjne szkolenia, mające na celu rozwój kompetencji menadżerów, szeroko pojętego przywództwa oraz zainicjowana współpracy w zespole. 

I zgadnijcie kto, pełni kluczową rolę w tym szkoleniu? :)




Konie szkolą ludzi

Otóż to! Czytając informacje na ten temat nie mogłam ukryć radości. Początkowo nie dowierzałam, doszukiwałam się jakiś trików marketingowych, zagrań reklamowych…ale nie. To prawda. Szkolenia umiejętności lidera przeprowadzane są w towarzystwie koni lub konia, który jest przygotowany do pracy z człowiekiem. Uczysz się współpracy, zrozumienia i empatii - nie z siodła ale stojąc obok, na tej samej płaszczyźnie zrozumienia. 

Konie są zwierzętami o wysoko rozwiniętym instynkcie stadnym. W kontakcie z człowiekiem w nadzwyczajny sposób odczytują nasze emocje – w tym zadowolenie, zdenerwowanie, złość i strach. Zwracają uwagę nie tylko na ton głosu uczestnika szkolenia ale również inne elementy mowy niewerbalnej, takie jak postawa i sposób poruszania się. 

Podczas szkolenia praca z końmi pozwala na refleksje nad swoimi zachowaniami i uczuciami oraz tym, czym kierujemy się podczas pracy z zespołem w firmie. Nasze uczucia przekładają się na nasze czyny – będąc zdenerwowanym podnosimy głos, rzucamy papierami, trzaskami drzwiami. I choć współpracownicy często ukrywają, że nie tolerują naszego zachowania to w trakcie pracy odzwierciedla się ich podświadoma niechęć do swoich obowiązków.

Rozwój umiejętności lidera dzięki metodzie Horse Assisted Education

W trakcie warsztatów to konie uczą nas otwartości, spokoju i odpowiedzialności. Mamy szansę na uzyskanie wartościowej informacji zwrotnej, na temat uczuć, jakimi się kierujemy w komunikacji interpersonalnej. Poprzez kontakt z koniem zrozumiesz, jaki wpływ na funkcjonowanie zespołu ma złość, irytacja lub brak cierpliwości. Wykonywane ćwiczenia poszerzają horyzonty, ujawniają nowe perspektywy, które dają szansę spojrzenia z lotu ptaka na dotychczasowe, jak i przyszłe działania w firmie. 
„Postawa naturalnego przywództwa jest wartością, która może zwiększyć zrozumienie i zaangażowanie całego zespołu. „
Postawa naturalnego przywództwa metodzie Horse Assisted Education jest skoncentrowana na umocnieniu pracy zespołowej w obszarach komunikacji, integracji, spójności i efektu synergii. Praca z końmi pobudza również kreatywność i wyobraźnie w interpretowaniu zaistniałych podczas warsztatu sytuacji. (zobacz case study)


Koń trenerem dla firm

W tego typu szkoleniu koń pełni funkcje wartościowego mentora, istoty od której możemy czerpać wiele inspiracji w zarządzaniu firmą. Zwierzę to przestaje być tylko wierzchowcem i atrakcją pokazów hodowlanych. Szkolenia tego typu cieszą się dużym uznaniem za granicą, już od kilku lat dostępne są w naszym kraju, rekomendowane przez rzesze specjalistów.

Dla mnie jest to bardzo ważna inicjatywa, która może zapoczątkować szereg zmian nie tylko w zarządzaniu ludźmi ale również w sposobie postrzegania zwierząt. Zwrócenie się w kierunku natury, która staje się nie tylko systemem naszej koegzystencji ale również wartością z której możemy wyciągnąć wiele nauki.

Co sądzicie na temat tej metody szkolenia? 

Więcej na temat szkolenia i metody Horse Assisted Education na naszej stronie (link)



Polecane wpisy

Brak komentarzy: